Osobní účty

Osobní bankovní účet je snad vůbec nejrozšířenější službou, jež nabízí téměř každá banka. Osobní bankovní účet je vlastně nástroj pro správu vašich financí, ale také zajišťuje hotovostní i bezhotovostní platební styk. Na bankovní účet navazuje spousta dalších produktů, přičemž některé jsou již samozřejmostí a jsou součástí každého osobního bankovního účtu, jako například platební karta. Další produkty, které ovšem nejsou samozřejmou současí účtu jsou například internetové bankovnictví. Na tyto nadstandardní produkty se povětšinou vztahují poplatky, které jsou placeny buďto měsíční fixní částkou neb podle míry používání.

Každý vklad na bankovní účet je ze zákona pojištěn, tedy máte alespoň jistotu pro případ nepříjemné událostí s bankou. Osobní bankovní účet vám ušetří nejen velké množství drahocenného času, ale také spoustu starostí a dalších zbytečných nákladů. Důvodů, proč mít vlastní bankovní účet je nespočetně mnoho. Již jen to, že vám výplata přijde přímo na vaše konto a nemusíte tak každý měsíc docházet na poštu pro hotovost, je velice ulehčující okolnost. Navíc v současné době již většinu základních bankovních transakcí provedete jednoduše od stolu vašeho počítače, takže ani do banky nemusíte chodit.

Sjednání takovéhoto účtu je velice jednoduchá záležitost. Stačí zajít na pobočku vámi vybrané banky, kde sepíšete smlouvu o vedení účtu, vložíte minimální vklad (povětšinou jen několik set korun) a váš účet je na světě. Navíc vámi vložený vklad je úročen sazbou, která byla dohodnuta ve smlouvě. Úrok ale není tak vysoký, jako je například u termínovaných vkladů či u spořicích účtů.

Při výběru osobního bankovního účtu je třeba dát si pozor především na skryté poplatky, které se můžou stát nepříjemnou součástí vaší finanční situace. Dále je také vhodné vybrat účet, u kterého je co nejvyšší úrok, ale ne aby se výše úroku negativně projevila na ostatních poskytovaných službách.