Karty

Platební karta je nástroj vydaný bankou, sloužící k bezhotovostní platbě převedením dané částky přímo na účet prodejce či poskytovatele služeb. Za vystavení platební karty, placení na přepážce i za výběr z bankomatu pomocí platební karty si většina bank vybírá fixní poplatek. Ovšem součástí platebních karet může být i nadstandardní služba, jako například cestovní pojištění či kredity u leteckých společností. První platební kartu, ještě v tehdejším Československu vydala Živnostenská banka roku 1988. Od té doby se platební karty rozvinuly po celém světě.

Platební karty jsou vyráběny z velice odolných plastů, standardní rozměr platební karty je 85,5×54 mm.  Každá platební karta má své jedinečné číslo zobrazené na čelní straně karty, na druhé straně karty je magnetický proužek, který obsahuje důležitá data platební karty. Pro placení na internetů pomocí platebních karet je ale nutné znát ještě jeden údaj, a to takzvaný Card Verification Code ( CVC, někdy také CVV). Je zobrazen na zadní straně karty u podpisového vzoru. Využívá se především při placení kartou přes internet, aby zvýšil bezpečnost transakce.

Druhy platebních karet:

Platební karty se dělí na více druhů.

Debetní karta

Debetní karta je vystavena přímo k bankovnímu účtu. Při placení touto kartou jsou finance čerpány přímo z účtu. Převod peněz je dokončen téměř ihned po zadání potřebných informací k platbě. Některé debetní karty umožňují také platit i pokud se účet dostane do minusového stavu. Takový bankovní účet s touto možností se pak nazývá kontokorentní účet.

Kreditní karta

Při placení kreditní kartou čerpá klient z úvěru, jenž byl poskytnut bankou. Pokud se tento úvěr včas splatí, není za něj účtovaný úrok. Kreditní karty jsou výhodné především při bezhotovostních platbách, nakupování po internetu či placení za služby. Při použití karty čerpá klient kredit, který později bance zpět zplácí.