Pojištění

Pojištění je systém, kdy se fyzická či právnická osoba ve spolupráci s poskytovatelem pojištění snaží co nejvíce zmírnit dopad negativních situací na pojištěný předmět. Za to platí žadatel pojištění fixní měsíční či roční poplatek poskytovateli pojištění. Ten naopak vyplatí předem dohodnutou částku, pokud opravdu dojde k negativní události, ale částka se také určuje podle rozsahu škod. Běžně se pojišťuje majetek, vložené finance na spořicí účet, pojištění proti živelné pohromě, ale také pojištění proti ztrátě výdělku.

Stručný výpis dělení různých pojištění podle pojišťovaných předmětů či událostí.

Pojištění povětšinou poskytují pojišťovny, což jsou instituce, které poskytují občanům ochranu před rizikem, samozřejmě za úplatu. Tím se pojišťovny stávají ziskové společnosti, neboli také komerční společnosti. Pojišťovny musí mít svolení k podnikání od ministerstva financí ČR, pokud se tak nestane, nemůžou pojišťovny poskytovat své služby. Pojištění ale kromě pojišťoven poskytují také banky či cestovní kanceláře.

Před využitím nabídky určité pojišťovny je vhodné si prozkoumat nabídky trhu. Vždy je totiž možné, že můžete najít lepší nabídku, než tu, kterou jste chtěli využít původně. Pro tyto účely také slouží online srovnání pojištění, kde můžete najít to nejvýhodnější pojištění právě pro vás.